סוגי עמדות טעינה לרכב חשמלי​

יוני 21, 2023

אז אחרי הרבה מאמצים והשקעה של כסף, זמן, ואנרגיה, נראה שהאנושות הצליחה לייצר רכב חשמלי שבאמת נוסע בכוחות עצמו. אין ספק שמדובר על פיתוח מדהים שיתרום הרבה לאיכות החיים שלנו, לאיכות הסביבה, ולשמירה על כדור הארץ. הרבה אנשים עוברים עכשיו לרכב חשמלי, והאמת שמדובר על עסקה די משתלמת מבחינה כלכלית. הרכבים החשמליים לא יותר יקרים מהרכבים הרגילים, בעוד שמחירי הדלק רק הולכים ועולים. בקיצור, בטווח הארוך מדובר על חיסכון משמעותי ומשתלם במיוחד. אבל יש נושא אחד שעוד מדאיג חלק מהאנשים, והוא עמדות הטעינה. אז הכנו לכם כאן מדריך קצר בנושא.

עמדת טעינה לרכב חשמלי

רכב חשמלי אמנם לא שורף דלק, אך ברור שגם הוא צריך ליסוע על אנרגיה מסוימת. האנרגיה הזו חשמלית, ולכן הרכב צריך כל מספר מסוים של קילומטרים להיכנס לעמדת טעינה לרכב ולמלא את המצברים שלו. מכיוון שיש כמה סוגים של עמדות טעינה, כדאי לדעת מהי העמדה שתתאים יותר עבורכם, בכל זמן תוכלו ליצור איתנו קשר בנוגע להתקנת עמדת טעינה לרכב חשמלי אם עדיין אתם מתלבטים מה נכון יותר עבורכם.

אז נסקור את סוגי עמדות הטעינה לרכב חשמלי כדי שיעשו לנו קצת סדר.

עמדת טעינה MODE 2

זוהי עמדה לטעינה איטית יחסית, שעובדת בצורה פשוטה מאוד – חוט חשמל שמחובר לשקע בבית. חוט החשמל מעביר לרכב מתח AC, הרכב מבצע את השינוי לDC וכך המצבר שלו נטען. עמדת הטעינה הזו מתאימה לשימוש בבית פרטי, וזוהי עמדת הטעינה הנפוצה ביותר בארץ. הסיבה לכך היא שמדובר על עמדה שמגיעה עם הרכב, אך כדאי לשים לב שהמוצר מתאים לתקן הישראלי ושהשקע מתאים. במידה ולא, יש לבצע את ההתאמות הנדרשות.

עמדת טעינה MODE 3

זוהי עמדה לטעינה מהירה יותר של הרכב, שמחוברת לקיר באופן קבוע. חלק מהעמדות מגיעות עם חיבור תלת פאזי, חלקן עם חיבור חד פאזי, ולאחרונה יש עמדות טעינה שיודעות להפיק מתח שיתאים לחד פאזי ולתלת פאזי. גם בסוג העמדה הזו הרכב מבצע את ההמרה מAC לDC. זו גם עמדת טעינה נפוצה מאוד שקיימת בבתים פרטיים, בנייני דירות, ובמרחב הציבורי. התקן הישראלי קובע שעמדה מסוג זה צריכה להיות על משטח ישר ויציב. במקומות ציבוריים יהיה רק שקע כדי למנוע גניבה של הכבלים.

 

עמדת טעינה MODE 4

זוהי עמדה לטעינה מהירה מאוד של הרכב, כאשר המהירות שלה מגיעה בזכות העובדה שהמרת הזרם מAC לDC מתבצעת בעמדה ולא ברכב. אל הרכב מחברים ישירות חיבור DC, מה שחוסך באופן משמעותי בזמן הטעינה. מדובר על עמדה יקרה יחסית להתקנה שדורשת גם הרבה פעמים מערכת קירור מובנית. מסיבה זו ניתן למצוא אותה בעיקר באזורים ציבוריים ולא בבתים פרטיים.

סיכום

יש כיום כמה סוגים של עמדות טעינה שניתן להטעין בהן רכבים חשמליים. תוכלו להתקין עמדה בבית הפרטי שלכם או בבניין מגורים משותף, ואין ספק שעם הזמן נראה עוד ועוד עמדות טעינה במרחב הציבורי.

לתיאום התקנה עם חשמלאי מוסמך >>